Recenzijos

Žmogus-Voras: toli nuo namų - recenzija

Sulaukėme dar vienos „Marvel“ superherojų odisėjos dalies – „Žmogus-Voras: toli nuo namų“ (angl. „Spiderman: Far From Home“). Taigi nusiteikite poros valandų blizgančių šarvų, gero humoro ir kvapą gniaužiančio veiksmo fiestai.  Kaip ir pirmąją istorijos dalį, taip ir šią mums dovanoja režisierius Jonas Wattsas.

Siužetas

Antroji istorijos apie Žmogų-Vorą dalis pasakoja kaip žmonija gyvena po didžiosios Tanoso katastrofos ir visų išnykusiųjų sugrįžimo. Piteris Parkeris grįžta į mokyklą ir kaip įmanydamas stengiasi gyventi normalų paauglio gyvenimą bei ruošiasi jaudinančiai ekskursijai su klase po Senąjį žemyną. Tačiau sunkius išgyvenimus patyrusio Piterio bandymas atsigauti po Tonio Starko mirties nevyksta pagal planą – pasauliui iškyla pavojus ir pačiam Nikui Fiuriui prireikia Žmogaus-Voro pagalbos.

Filmo vidus

Pilnametražė „Žmogaus – Voro“ kelionė prasidėjo 2002 metais kino studijoje „Sony“ ir tapo bene geriausiu visų laikų projektu gimusiu po šios gigantės stogu. Uždirbusi kiek daugiau nei 400 mln. JAV dolerių kultinė superherojų komiksų ekranizacija netrukus sulaukė dar dviejų istorijos tęsinių. Taip praskindama kelią į didžiuosius ekranus kitiems ilgus metus komiksų knygelėse gyvenusiems herojams. Ir nors visi su nekantrumu laukė trečiosios istorijos dalies, šioji nebuvo pasitikta išskėstomis rankomis, atvirkščiai – buvo stipriai sukritikuota ir nepakartojo pirmųjų dalių, pasirodžiusių 2002 ir 2004 metais sėkmės. Nenorėdama užlipti ant to paties grėblio 2012-aisiais kino studija „Sony“ nusprendė perkrauti visą „Žmogaus-Voro“ frančizę ir sukurti visiškai kitokią superherojaus versiją, taip kino teatrus pasiekė „Nuostabusis Žmogus-Voras“ (angl. „The Amazing Spider-Man“). Tačiau kompaniją  vėl ištiko didžiulė nesėkmė – abi filmo dalys nepateisino lūkesčių, o antroji net atnešė nemenkų finansinių nuostolių. Ir štai čia išaušo Kevino Fage‘o sėkmės valanda, visa Žmogaus-Voro istorija grįžo prie ištakų – nutūpė į milijardinį „Marvel“ narvelį taip sukurdama itin sėkmingą sandorį abiems pusėms. 2016 metais filme „Kapitonas Amerika: pilietinis karas“ (angl. „Captain America: Civil War“) pirmą kartą pasirodė naujasis Žmogus-Voras, kurį įkūnijo aktorius Tomas Hollandas. O vos po metų dienos šviesą išvydo ir solinis superherojaus filmas „Žmogus-Voras: grįžimas namo“ (angl. „Spider man: Homecoming“). Kritikų išliaupsintas ir žiūrovų simpatijas pelnęs  filmas greitai užkopė į „Marvel“ visatos padanges, o Žmogaus-Voro istorija toliau rutuliojosi filmuose „Keršytojai: begalybės karas“ (angl. „Avengers: Infinity War“) ir „Keršytojai: pabaiga“ (angl. „Avengers: Endgame“). Po pastarojo filmo premjeros praėjus vos keliems mėnesiams „Marvel“ vėl drebina kino teatrų sienas ir gerbėjų širdis – istorija apie Žmogų-Vorą grįžta su dar daugiau juoko, veiksmo, specialiųjų efektų ir romantikos. Kaip ir pirmoje istorijos dalyje taip ir antrojoje galima išvysti tuos pačius veikėjus: Piterį Parkerį, jo draugus: M. Džei, kuriai jis pradeda jausti romantiškus jausmus, geriausią draugą Nedą, tetą Mei, Niką Fjurį ir ištikimą Tonio Starko pagalbininką Hepį. Visi jie pateikiami iš ganėtinai įdomios perspektyvos – kiekvienas iš jų stengiasi suprasti kaip pasikeitė pasaulis po išnykimo, Tonio Starko ir kitų keršytojų mirties. Piteris išgyvena asmeninę netektį ir bando pakelti šešiolikmečiams nebūdingą atsakomybę – gelbėti pasaulį. Šioje dalyje itin stipriai išreikštas Piterio Parkerio herojus, jis klystantis, jaunas ir naivus, susiduria su labai jaunatviškomis bėdomis. Scenarijus tiesiog nepriekaištingas – gėrio ir blogio kovos puikiai koreliuoja su paaugliškomis Piterio problemomis, kurios tampa tokios pats svarbios kaip ir viso pasaulio likimas.

*Įspėjimas, jei nežinote daug apie Mysterio iš komiksų ar animacinio serialo, šią pastraipą praleiskite*  

Juostoje puikiai pateiktas ir piktadarys Kventinas Bekas arba kitaip Mysterio, kurio sugebėjimai šiek tiek skiriasi nuo 1964 metų komiksų. Juostoje jis pateiktas labai žmogiškai, su priešistore, aiškiu motyvu ir sava gyvenimo filosofija. Mysterio atskleidžiamas kaip įvairiaspalvis personažas, kuris net kažkiek savo maniakiškumu priminė amžinąjį „Betmeno“ (angl. „Batman“) priešą Jokerį. Tačiau negaliu daugiau pasakoti apie jo piktadarystes, nes atimčiau iš jūsų nemažai nuostabą sukėlusių akimirkų.

Sužavėjo ir herojų tarpusavio santykių transformacija – Hepis, Fjuris ir M. Džei – visų jų santykiai su Piteriu viso filmo metu keitėsi, augo, stiprėjo, buvo labai smagu stebėti netikėčiausias situacijas. Šį filmą labai geru padaro ir itin kokybiškas bei „skanus“ veiksmas, akis džiugino įspūdingos kovos scenos, fantastiškas CGI darbas ir kaskadiniai triukai.

O bet tačiau, kad ši recenzija netaptų vien rožinių vienaragių, saldžių zefyrų ir spalvotų vaivorykščių ditirambais kaip viskas buvo nuostabu, panagrinėkime tą nuodėmę, be kurios neapsieina nei vienas filmas. Tą nedidelę nuodėmę tempė J.B. Smoove‘as ir Martinas Starras, kurie įkūnijo Piterio mokytojus, lydėjusius mokinius į ekskursiją. Man tai pasirodė visiškai nereikalingi personažai, įlieti į siužetinę liniją vien dėl papildomų lėkštų juokelių ir nejaukių momentų. Taip pat akylesni „Marvel“ visatos gerbėjai pastebės ir keletą loginių klaidų, susijusių su kitomis istorijos dalimis. Tačiau apibendrinus – filmas yra puiki pramoga net ir nemačiusiems ankstesnių „Marvel“ visatos filmų.

Aktorių pasirodymas

Tomas Hollandas tik dar kartą įrodė kaip pasisekė „Sony“ ir „Marvel“ pasirinkus būtent jį. Nuostabus aktorius, puikiai tinkantis Žmogaus-Voro vaidmeniui. Charizmatiškas, nuoširdus ir atviras – draugiškas kaimynystės Žmogus-Voras, kuris auga kartu su savo įkūnijamu personažu.

Viskas auksu virsta prie ko prisiliečia Jakes Gillighalas ir jo debiutinis vaidmuo Marvel visatoje – ne išimtis. Kaip jau žinia MCU tikrai striuka su piktadariais, dažniausiai jie būna neišraiškingi, neįdomūs, be emocijų ir panašiai. Situacija ėmė taisytis kai į ekraną pateko Tanosas, kilstelėjęs blogiečių kartelę, estafetę perdavė piktajam iliuzijos meistrui Mysterio. O šis tiesiog šovė į padanges. Oskaro statulėlės nominantas dar kartą atskleidė savo meistriškumo viršūnę.

Antraplaniuose vaidmenyse vėl galima išvysti: Samuelį L. Jacksoną, Marisą Tomei, Joną Favreau, Zendayą, Jacobą Bataloną. Jie visi puikiai išpildė savo vaidmenis ir džiugina tai, kad jų plėtojimas nesustoja viso filmo metu.

Techniniai dalykai

Techninius dalykus aptarinėti tiesiog beprasmiška, juk neveltui kino studija „Marvel“ investuoja milijonus JAV dolerių į nepriekaištingą vaizdą ir garsą. Tai buvo techniškai vienas geriausių „Marvel“ filmų su įspūdingais CGI efektais. Muzikinis takelis tobulai papildė filmo nuotaiką ir su legendinės grupės „Led Zeppelin“ akordais sukurė fantastišką atmosferą.

Pabaigai

Tai puiki, nenuspėjama istorija su preciziškai sudėliotu siužetu, čia pamatysite puikiai paruoštą scenarijų, išplėtotus herojus, nenuspėjamus istorijos vingius ir žinoma fantastišką vaizdą kino ekrane. „Žmogus-Voras: toli nuo namų“ įtraukiantis projektas, kuris nuplovė liūdnas nuotaikas likusias po „Keršytojų: pabaiga“ filmo. Ką čia bepridursi – eikite ir žiūrėkite.

P.S. Būtinai sulaukite finalinių scenų po titrų (angl. post credit) ir saugokite žandikaulius nuo išnirimo, nes jie tikrai atvips išvydus kokią staigmeną mums paruošė režisierius Jonas Wattsas bei, manau prie to rankas bus prikišęs ir pats Samas Raimis.