Uždaryti
Arktis. Įkalinti ledynuose (Arctic)
Arktis. Įkalinti ledynuose (Arctic)
Premjera
1 Kov 2019
Trukmė
97 min.
Sukurta
Filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais.
Pilnas aprašymas
6,82

Vidutinis vertinimas

Arktis. Įkalinti ledynuose (Arctic)

Drama Nuotykių Amžiaus cenzas: N-13 97 min.

Į Lietuvos kino teatrus atkeliauja vienas geriausių visų laikų išgyvenimo laukinėje gamtoje vadinamų filmų – „Arktis. Įkalinti ledynuose“.

Pilnas aprašymas

Aplink Šiaurės ašigalį plytinti Arktis – vienas atšiauriausių pasaulio regionų. Šilčiausią vasaros mėnesį čia temperatūra retai pakyla aukščiau dešimties laipsnių, o žiemomis gali nukristi ir iki -70. Keliaujant pėsčiomis, kito žmogaus čia gali nesutikti kelias dienas, savaites ar netgi mėnesius. Gyvenimo gamtoje patirties neturinčio žmogaus čia laukia beveik garantuota mirtis. 

Faktą, kad jo laukia mirtis, puikiai suvokia ir pagrindinis filmo herojus Overgardas (jį vaidina danų kino žvaigždė Mads‘as Mikkelsen‘as) – avariją patyrusio lektuvo pilotas. Išgelbėti ir į civilizaciją pargabenti turėjęs atskridęs sraigtasparnis irgi sudūžta. Pilotas žūva, o vienintelė sraigtasparnio keleivė – jauna moteris (aktorė Maria Thelma Smáradóttir) – sunkiai sužeidžiama. Ją slaugydamas, Overgardas stengiasi neprarasti vilties, nors galimybė sulaukti pagalbos yra artima nuliui. 

Dienoms bėgant, neišvengiamai senka maistas ir sužeistos moters jėgos. Vyras priverstas pripažinti nemalonią tiesą: jei ir toliau liks katastrofos vietoje, jų abiejų laukia neišvengiama mirtis. Neturėdamas kitos išeities, jis ryžtasi beprotiškai kelionei per neaprėpiamus atšiauriosios Arkties sniegynus. Tempdamas roges, kuriose guli sužeistoji mergina, Overgardas pradeda svarbiausią gyvenimo kelionę...

Keliuose kino festivaliuose filmą jau matę žiūrovai jį vadina viena geriausių visų laikų juostų apie išgyvenimą laukinėje gamtoje. Pagrindinį vaidmenį suvaidinęs M. Mikkelsen‘as juostos filmavimą vadina sudėtingiausiu savo karjeroje. 

Kvapą gniaužiantis filmas apie žmogaus kovą su negailestinga gamta „Arktis. Įkalinti ledynuose“ Lietuvoje pradedamas rodyti kovo 1 dieną. 

Filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais.

Slėpti aprašymą

Atsiprašome, šiai dienai seansų nėra

Atsiprašome, šiai dienai seansų nėra

Rodyti visus seansus

151 Žmonių nori pamatyti

39

balsai

6,82

Vidutinis vertinimas

Įvertink filmą

play
Redakcijos apžvalga
Buvau Kine - www.buvaukine.lt


Pavasario dar nematyti ne tik už lango, bet ir kino ekranuose. Startuoja nauja nuotykių drama apie žmogaus bandymą išgyventi Arkties sąlygomis. Ne tik išgyventi, bet ir išgelbėti kitą. Tai – „Arktis. Įkalinti ledyne“.

Šiam filmui scenarijų rašė, ir jį režisavo Joe Penna. Brazilų režisierius, sukūręs keletą trumpametražių filmų, debiutiniam ilgos trukmės kūriniui pasirinko ne naują, tačiau turbūt dar ne taip pabodusią temą – išgyvenimo laukinėje gamtoje. Ekrane matoma istorija – avariją patyrusio piloto, Overgardo. Bandydamas išgyventi Arktyje, kur karaliauja atšiauri gamta o ne žmonija, – pagaliau sulaukia sraigtasparnio, kuris, deja, taip pat patiria avariją. Ir vietoje išgelbėtojo tampa gelbėtoju – viena sraigtasparnio pilotė sužeista tiek, kad savimi pasirūpinti negali. O bet kokiu atveju žmogiškieji instinktai veda noru išsigelbėti, kad ir koks jis sunkiai įmanomas būtų. Kaip debiutiniam filmui, nepasikuklinta ir su pagrindiniu aktoriumi – Overgardą įkūnyja vienas žymiausių danų aktorių, Mads Mikkelsen. Žinomas iš tokių filmų kaip „Medžioklė“ (ang. „The Hunt“, 2012), ir „Karališkas romanas“ (ang. „A Royal Affair“, 2012), ar serialų „Hanibalas“ (ang. „Hannibal“, 2013-2015), „Daktaras Streindžas“ (ang. „Doctor Strange“, 2016).

Pradėkim nuo to, kad tai vienas tų retų atvejų, kai filmo titrų eilutėse pamatysi vos trejetą aktorių vardų. Atmetus vieną epizodinį, lieka kaip ir du. Du aktoriai – daugiau nei valandai veiksmo. Veiksmo – irgi, tokio sąlyginio. Ne šaudys ir ne gaudys, o eis per pūgas, ledynu, žvejos eketėje, ir su savimi gabensis gulintį krovinį – dar vieną sužeistą pilotę. Ką reikia padaryti, kad tokia kombinacija greitai nepabostų tiems išlepusiems kūnams, šiltai sėdintiems kino salėje?

Režisierius padarė štai ką: jis nepasakoja priešistorės. Iš kur, kodėl ir su kuo Overgardas skrido. Pirmoji scena – žmogus, strypu bedžiojantis lopinėlį bekraščio ledyno. Šalia – apdužęs, neveikiantis lėktuvas. Supypsėjus laikrodžiui herojus eina tikrinti eketės, ar kas neužkibo. Tokie ir kiti panašūs veiksmai, kurie priverčia esamajame laike būti ir sėdinčiuosius salėje – ne jausti užuojautą, kad galbūt prieš keletą dienų jis štai sėdėjo su šeima prie stalo, vėliau patyrė lėktuvo dužimą ir dabar jam reikia kažkaip gelbėtis. Ar kad kaip gerai bus būti išgelbėtam, ir pagaliau vėl sėdėti prie to paties stalo su šeima. Žiūrovas kartu su herojumi gyvena ir bando išgyventi šias atšiaurias sąlygas esamuoju laiku, neveikiant nereikalingoms istorijos detalėms. Ir tai yra visa filmo esmė, turbūt ir pati stipriausioji – kad nesvarbu kokia praeitis ir laukianti ateitis – išgyvenimo veiksmas vyksta dabar.

Veiksmo šiame filme nėra tiek daug. Be jau minėtų žvejybų, ledo žemės kapojimo ar kasdienio ėjimo tikrinti radijo bangų, galbūt veikiančių kur netoliese – veiksmo pasiūlyta labai koncentruotomis dozėmis. Pirmoje filmo pusėje – nukritęs sraigtasparnis ir sužeista jo pilotė, o štai antroje filmo pusėje atsiranda pora scenų, kur draminiai taškai žiūrintįjį priverčia krūptelėti ir priminti, kad išgyvenimas vis dar tebevyksta.

Aktorius Mads Mikkelsen puikiai tiko atlikti atšiaurią gamtą bandantį pažaboti nelaimėlio vaidmenį. Skandinaviškų bruožų, santūrumą o ne karštas emocijas veide transliuojantis aktorius, kurį kartais netgi buvo sunku „perskaityti“ – sudėtingesnėse situacijose jis mokėjo net suvaidinti taip, kad herojus nebejaučia ir veido mimikomis neberodo nieko – nei vilties, nei nevilties. Turbūt ne veltui Mads yra viename interviu užsiminęs, kad tai buvo vienas sunkiausių vaidmenų jo karjeroje.

Sužeistą pilotę vaidinusi aktorė Maria Thelma Smaradottir saviraiškai vietos čia daug neturėjo. Tiesiog vaidino gulinčią, kartais vos akis pramerkiančią sužeistą moterį. Gal būsiu priekabi, o ir nesu medicinos mokslus baigęs žmogus, tačiau šiek tiek kliuvo, kad visą filmą ji tokia „jokia“ ir buvo. Įvykus avarijai, kuomet Overgardas ją išgelbėjęs žiūri, kas nutiko – matyti kirstinė žaizda pilve, kurią pastarasis „sukabina“ metalinėmis kabėmis, pagal išgales ir rastą medicininių reikmenų dėžutės turinį, dezinfekuoja karts nuo karto. Tačiau viso filmo metu ji taip ir neatmerkia akių ilgesniam laikui, ar nesujuda savo pačios jėgomis. Galbūt esam išpaikinti veiksmo filmų, kur sušaudyti herojai dar moka gyvybingai palakstyti, tačiau čia, matant ją tokiose situacijoje, vis kirba mintis, ar tikrai žmogus iš karto tampa toks bejėgis. Vėliau, tinkamai negydant sužeidimo, nevalgant ir minimaliai geriant suprantama, kad organizmo gyvybingumo atsargos mažėja, tačiau jos nemažėja pagrindiniam herojui, net ir pačiam vėliau susižeidus. Vienintelis šiek tiek gelbėjantis šią „tik gulinčiosios“ situaciją epizodas – kai ryte atidengus jos veidą, matyti kraujo lašas lūpų kampe. Kas sufleruoja, kad galbūt ir tikrai labai prasti reikalai vyksta organizme. Tačiau iki jo – netrumpas gulėjimo kelias ir ta kirbanti negyvybingumo mintis.

Techninė filmo pusė gana švari, graži, ir neleidžianti prie kažko labai prisikabinti. Gražūs filmavimo kadrai – nuo stambių planų, matant ledynus ir sniegynus, ir jame judantį žmogaus tašką, iki planų su detalėmis, kurie be žodžių papildo istoriją. Be dirbtinio sniego ir netikrų baltųjų meškų – net ir tos, atrodė, esančios tikros aktorės. Švari ir garsinė filmo pusė – ne per daug dramatiška muzika, skambanti ne visada, o papildanti tada, kada reikia.

Ši drama jums leis išgyventi pusantros valandos. Sakau išgyventi, nes ir patys su herojumi nusikelsite į Arktį. Būsite su juo ten ir dabar, be pašalinių iki tol išgyventų istorijų pasakojimų ar bereikalingų žodžių. Ar verta eiti dėl tokio išgyvenimo? Spręsti jums. Bet ar dažnai kino ekranuose gaunate progą išvysti tokią koncentruotą istoriją, žmogaus ir atšiaurios gamtos dramą, kuri jums nieko nemoralizuos, o tiesiog leis būti ten, kartu su herojumi, kol šis sulauks pagalbos? Ne, tokios progos spragėsių kine yra retos.

Susijusios naujienos Arktis. Įkalinti ledynuose (Arctic)
Arktis - recenzija
Recenzijos
Arktis - recenzija Skaityti daugiau
Arktis - recenzija
Komentarai

Rašyti komentarą Arktis. Įkalinti ledynuose (Arctic)

Norint komentuoti, prašome prisijungti ar registruotis.

komentarai|0

Kol kas komentarų nėra.

Test

Test

11.04.2019, 13:55:25

Aliquam faucibus ligula, sed ante nec tortor. Proin porttitor risus. Sed diam elit ornare risus. Vivamus faucibus at, egestas vitae, tortor. Nulla eget pede id rutrum pede placerat id, ornare risus. Sed molestie, nunc justo, eget felis auctor quis, velit. Praesent magna iaculis pretium sit amet dolor. Suspendisse potenti. Cras enim dictum quis, convallis nisl. Sed euismod ut, lectus. Nullam wisi accumsan vitae, cursus wisi, dapibus non, quam. Ut pharetra sem, eleifend in, mollis tempus. Suspendisse turpis risus ut nibh massa non felis. Pellentesque nunc. Donec sollicitudin fringilla. Morbi quam et magna. Quisque eu wisi. Donec aliquam tempor elit consequat diam. Ut sodales, augue a odio at ipsum dolor sit amet, vulputate vel, adipiscing risus commodo magna, sollicitudin justo. Curabitur eu elementum quis, blandit vel, lorem. Nam rhoncus, dolor cursus non, tempor tristique, leo sed sem. Etiam dictum velit, condimentum nunc. Vestibulum dapibus, libero odio ac ipsum. Nunc viverra diam iaculis in, iaculis et, pharetra velit nulla erat ut massa. Ut sed justo. Maecenas eu nisl. Nunc Qvelit vitae velit nulla dolor cursus non, dolor. Quisque pretium varius, quam ut.