Kol dar neatėjo audra (Adrift)
Drama Nuotykių Veiksmo Amžiaus cenzas: N-13 96 min.
Žmogaus valia ir meilė stipresnės už bet kokią stichiją. Jausminga istorija „Kol dar neatėjo audra“.
Banglentininkė Tamė ir jūreivis Ričardas (aktoriai Shailene Woodley ir Sam‘as Claflin‘as) susipažino 1983-ųjų vasarą Prancūzijos Polinezijos saloje Taityje – Ramiojo vandenyno pietuose esančiame vandens ir nuotykių mėgėjų rojuje. Jaunuoliai iš karto krito vienas kitam į akį, o netrukus nutarė kartu leistis į gyvenimo kelionę: Ričardo jachta nuplaukti į Kaliforniją, esančią už daugiau nei 6000 kilometrų. Spalio mėnesį, artėjant vasarai Pietų pusrutulyje, įsimylėjėliai pakėlė bures.
Kelionės pradžia buvo panaši į pasaką: palankus vėjas, maloni šiluma ir niekieno netrukdoma vienatvė neaprėpiamose vandens platybėse. Tačiau Tamė ir Ričardas net nenutuokė, kad plaukia tiesiai į besiformuojantį uraganą „Reimondas“, tais metais tapusį vienu galingiausių uraganų istorijoje. Patyrę triuškinančią gamtos jėgą, jaunuoliai tik per stebuklą liko gyvi – Ričardui lūžo keli šonkauliai ir koja, o Tamė apskritai atsipirko vos keliais nubrozdinimais ir sumušimais. Vis tik situacija atrodė beviltiška: jachta suniokota beveik nepataisomai, radijas – taip pat, maisto ir vandens atsargų beveik nelikę, o iki artimiausios sausumos – Havajų – bent pora tūkstančių kilometrų. Tačiau Tamė nusprendžia nepasiduoti.
Filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais.
Atsiprašome, šiai dienai seansų nėra
Atsiprašome, šiai dienai seansų nėra
Ir vėl atėjo tas metas, kai kino ekranai užliejami vandeniu: istorijomis apie vandenyne skęstančius ir besigelbėjančius; jausmų vandenynuose besiblaškančius ir vėl atrandamus. Naujausias tokių darbų – Ramiojo vandenyno bangose maudantis filmas „Kol dar neatėjo audra“ (angl. „Adrift“).
Meilės dramų, ar istorijų, susijusių su išgyvenimais vandenyne mylėtojai turbūt irgi nuspėja, kuo „nustebins“ šio filmo scenarijus. O stebina jis ne taip ir labai: 1983-aisiais, po pasaulį keliaujanti mergina Tamė (aktorė Shailene Woodley) netikėtai susipažįsta su vaikinu Ričardu (aktorius Sam‘as Claflin‘as), išplaukia su juo mėnesiui į plačiuosius vandenis, ir štai netikėtai užklumpa audra, kurioje sprendžiasi herojų likimai. Atrodo girdėta? Turbūt ir ne vieną kartą.
Tačiau stebinantis dalykas šioje istorijoje yra pasirinktas pasakojimo būdas. Linijiniam, nuosekliam naratyvui nepasidavęs filmo režisierius Baltasar‘as Kormakur‘as šiai istorijai pridėjo tinkamų, ir skonį tikrai pagerinančių prieskonių: jau pirmoje scenoje žiūrovą ir veikėjus įmeta į išgyvenimo vandenyną. Audra, apdaužyta jachta ir išsigelbėti bandanti herojė, ieškanti pradingusio mylimojo. Nuo šių pirmųjų minučių jaučiama įtampa, kurią tikėjaisi pajusti tikrai ne taip greitai. Tada grįžtama į pradžiai tinkantį istorijos tašką – kaip Tamė atplaukė į Taitį ir sutiko Ričardą. Ir staiga vėl grįžtama į dreifuojančią jachtą – ir taip „žaidžiama“ visą filmą. O žaisti reikia juk žiūrinčiojo jausmais: kuomet nuo ore tvyrančios romantikos peršokama prie gyvybę ir mirtį globojančių vandenyno gelmių, jautiesi lyg karuselėje.
Žiūrint šį išgyvenimo žaidimą ir pačiam žiūrovui turėtų krustelėti nors vienas išsigelbėjimui reikalingas raumuo: ką ir kaip daryčiau aš, patekęs į audrą, ieškantis dingusio mylimojo, slaugantis mylimąjį, kenčiantis alkį ir dvejones apie (ne)galimybę dar kartą išvysti sausumos ribomis apibrėžtą horizontą, ir galiausiai, ar pavyks būti išgelbėtam šiame neaprėpiamus kilometrus apimančiame vandenyne?
Nors vienas šių klausimų turėtų kilti ir jums jau vien dėl to, kad specialieji efektai šiame filme tikrai „užlieja“. Rimtai padirbėta ties tuo, kad audra ir bangos neatrodytų lyg kurtos su pirmosiomis specialiųjų efektų programomis, kur kartais kyla dvejonių, ar tas žaliasis ekranas neatrodytų netgi geriau nei jo vietoje po to „primontuotas“ koks nelabai tikras jūros vaizdas. Viskas įtikinama tiek, kad net vaistų nuo jūros ligos gali prireikti. Šiek tiek tylos dreifuojant, šiek tiek dramatiškos muzikos ten kur drama iš tikrųjų vyksta, ir vos penketas filmo titruose minimų dainų romantikai sukurti – viso to užtenka, kad patikėtum, jog šio darbo ėmėsi tikrai ne pradinukai.
Pagrindiniai aktoriai Shailene Woodley ir Sam‘as Claflin‘as – taip pat ne naujokai vaidinti įsimylėjėlius ar kovotojus (už gyvenimą). Puikiai visiems pažįstami iš populiariųjų holivudinių filmų, ne ką prasčiau į vaidmenis įsijaučia ir čia. Shailene – atsipalaidavusi viliokė Tamė, ir romantiškai rimtą Ričardą įkūnijęs Sam‘as.
Režisierius Baltasar‘as Kormakur‘as, kilęs iš Islandijos, kaip tikras šiaurietis mėgsta su gamta ir išgyvenimais susijusias istorijas. Jo, kaip režisieriaus, filmografija ne tokia ir trumpa, tačiau spėjusi apimti štai Ramiojo vandenyno bangas, ar prieš trejetą metų užkėlusi į „Everestą“ (angl. „Everest“). O kai gamta pabosta, kimba į trilerius, tokius kaip „Kontrabanda“ (angl. „Contraband“), ar „2 ginklai“ (angl. „2 guns“).
Paskutiniai filmo kadrai išduoda, iš kur kilo ši scenarijaus idėja. Tamė Oldham yra tikras, ne išgalvotas personažas. Tai tikra istorija moters, išgyvenusios audrą ir mylimo žmogaus netektį, ir po tokių likimo išbandymų radusią jėgų užsiimti plaukiojimu iki šių dienų. Iš tą įrodančių nuotraukų žvelgia besišypsanti moteris, primenanti, kad viską galima ištverti, tik reikia nenustoti tikėti. Ir kad ir kokio dydžio bangos jus šiame filme beužklups, tikėtina – sukels jausmų audrą, tačiau nepaskandins to tikėjimo geresniais dalykais ir gyvenimu.